Anifilm 2018
Ohlédnutí za Anifilmem 2018
Přes jižní Čechy se minulý týden přehnala vlna animovaných filmů. Tradičně návštěvníky festivalu zalila v Třeboni. Během šesti dnů proběhlo mnoho projekcí, zajímavých přednášek a setkání.
Anifilm, který byl letos zaměřený na 3D svět a vše kolem něj, ukázal filmový průřez vývojem této technologie, její současnost a lehce poodhalil i její budoucnost. Mimo letošní zaměření festivalu se tradičně představila soutěžní pásma krátkých, studentských a abstraktních filmů, videoklipů a her. Důležité je zmínit soutěžní účast mnoha českých autorů, kteří pronikli do všech soutěžních kategorií krátkých filmů.
V soutěži studentské letos dominovali studenti UMPRUM, kde se urodily zajímavé diplomové snímky, ale stejně tak bodovala i FAMU, Zlín či Plzeň. Mými tipy z domácí tvorby jsou umprumácké anidoky, zlínská Veselka Zuzany Čupové či plzeňská Červená Karkulka Martiny Holcové. Z nenarativních filmů je to Vlnění Vojtěcha Domlátila. V klipech pak nelze přehlédnout nabitý film Vojty Kočího a Mikuláše Suchého Fabia trap pro Opak Dissu.
Především pro české tvůrce bylo velmi zajímavé navštívit pásma Českého obzoru – novou soutěžní kategorii zaměřenou na lokální tvorbu. Obsahovala čtyři podkategorie – studentské a krátké filmy, zakázkovou tvorbu a videoklipy a televizní a online tvorbu. Zde bych ráda vypíchla dva vítězné snímky. Mezi studenty byl oceněn snímek Davida Štumpfa WOO-HOO!, který hravě kombinuje kreslenou animaci a výstup živého herce. Druhým snímkem, který si zaslouží pozornost, je díl Hurá na borůvky! ze seriálu Mlsné medvědí příhody, což je společný projekt Kateřiny Karhánkové a Alexandry Hetmerové. Hravá ploška s výtvarnem Filipa Pošivače vám nedá jinak, než se těšit na další díly.
Mezi celovečerními filmy, kde měli diváci možnost v předpremiéře vidět i očekávaný Psí ostrov Wese Andersona, mě potěšil především vítězný film Breadwinner (Živitel). Ten přesto, že je určený pro děti, zpracovává poměrně těžké téma z prostředí Kábulu a ukazuje jinou možnost práce se scénářem a námětem. Mezi záplavou disneyovek a pixarovek, které bývají často v řešení děje stejné, je tento film příjemným osvěžením.
Mimo filmy Anifilm přinesl i zónu vizuální reality a gameday. Mým osobním tipem je neminout hru Cuphead, která mě nadchla skvělou grafikou připomínající staré animované grotesky a výborným soundtrackem.
Asi největší potěšení z oblasti kraťasů ale přinesla očekávaná pirátská předpremiéra filmu Filipa Blažka Prázdniny, který má všechny své velké projekce teprve před sebou.
Mým posledním doporučením je maďarský seriál Candide, který volně adaptuje stejnojmenné Voltairovo dílo. Skvělý vizuál a obsahově nabité epizody, kterých jsem měla možnost vidět deset za sebou, patřily mezi to nejlepší, co festival letos přinesl. Pokud byste snímky z Anifilmu chtěli potkat osobně, sledujte programy kin, Aniont a především ozvěny festivalu.
Kompletní přehled oceněných filmů zde!
Pozn. Autorka textu je Michaela Režová, animátorka toho času na UMPRUM, která sama na Anifilmu prezentovala svůj skvělý film Štvanice, ale v rámci skromnosti autora to v reportu zatajila.
snímek Davida Štumpfa WOO-HOO!:
Červená Karkulka Martiny Holcové:
Hurá na borůvky! ze seriálu Mlsné medvědí příhody, výtvarno Filipa Pošivače:
hra Cuphead:
animovaný film Breadwinner:
maďarský seriál Candide:
Štvanice Michaely Režové: