Nejkrásnější knihy na prázdniny
Taky se těšíte na prázdniny? Slunečník, nohy v písku, v dálce šumí moře nebo rybník – a na klíně knížka. Počkat, knížka, ale jaká? No přece ilustrovaná! Připravili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího, co se událo v české ilustraci v první polovině roku 2018. Z našich tipů od nakladatelství Paseka, Labyrint, Meander a Baobab na krásné a ilustrované knihy si vyberou malí i velcí čtenáři.
MIMINA A BATOLATA
Malenka
- Ilustrace: Marie Fischerová-Kvěchová
- Verše: Radek Malý
- Paseka, 2018
Okaté baculaté děti, které znala z knížek už vaše babička – to byla hlavní doména ilustrátorky a malířky Marie Fischerové-Kvěchové, která studovala v Praze na UMPRUM třeba u Jana Preislera nebo Jakuba Schikanedera. Knížka Malenka je ojedinělý vydavatelský počin: lidé z nakladatelství Paseka objevili sérii nikdy nepublikovaných kreseb, na nichž je vylíčen příběh malé blonďaté holčičky Malenky, a nechali k nim napsat text. Vznikla tak útlá knížka širokého formátu, v níž hrají hlavní roli akvarely Marie Fischerové-Kvěchové. Realistická kresba a linie vyprávění na mnoha místech překračují hranici směrem k úplnému surreálnu. Knížka obsahuje minimum textu a velké obrázky, hodí se tedy na čtení a prohlížení i s těmi nejmenšími dětmi. Navzdory tomu, že kromě snových scén v ní najdete i dost drsné nebo zneklidňující motivy (Malenku někam odnáší čmelák, asi ve čtyřech letech si najde ženicha), je to bomba, která díky své trippy fantazii stojí za pozornost.
Dům myšek: Slavnost
- Napsala a vyrobila Karina Schaapman
- Meander, 2018
Holandská ilustrátorka Karina Schaapman je svého druhu kult. Jako mladá žila na ulici a živila se prostitucí. Pak byla činná v politice (v holandské obdobě labouristické strany) a vydala úspěšné knihy o svém dospívání bez matky. Poté, co profesně vyhořela, odešla z veřejného života a obrátila se k činnosti, která jí jde bezkonkurenčně nejlépe: výrobě malých měkkoučkých myšek, jejich domečků a vymýšlení příběhů, které zažívají. Díky tomu ji znají a její práci mají rády děti po celém světě. Další díl myší ságy Slavnost, kterou právě vydal Meandr, má příjemný formát vhodný na cesty a je skvělým tipem pro děti od dvou do šesti let, i hodně malé děti totiž baví prohlížet si detaily fotografií z myšího domu. Pozor! Miniaturní světy Kariny Schaapman jsou vysoce návykové, takže nevylučujeme, že další příběhy si budete muset pořídit vzápětí.
PŘEDŠKOLÁCI
Prázdniny s Oskarem
- Ilustrace: Eva Maceková
- Text: Tereza Horváthová
- Baobab, 2018
Oskar za doprovodu svého oddaného kocoura úspěšně absolvoval první třídu a konečně jsou tady jeho první vysněné prázdniny! V nové knize Evy Macekové se Oskar vydává s dědou na vesnici, kde dělá samé fantasticky obyčejné věci vonící létem. Prázdniny s Oskarem jsou volným pokračováním úspěšné knihy 12 hodin s Oskarem, která byla oceněna na festivalu v Bologni. První kniha nesla podtitul „velké obrazové album“. Prázdniny se nesou ve stejném duchu, mají i stejný formát. Eva Maceková je absolventka UMPRUM a představitelka punku v současné české české ilustraci. V knize s krátkým textem nechává dětem dostatečný prostor hledat si na velkých a bohatých dvojlistech vlastní příběhy k tématům, jako třeba vaření marmelády nebo poznávání hub. Oceňujeme, že i v dětské knize je Eva věrná svému halucinogennímu stylu, který v tomto případě přetavila v roztomilost. Její ilustrace je odvážná, osobitá a moc nás baví. Dejte nám vědět, jestli knížka bavila i vašeho sedmiletého Oskara.
Jezevec Chrujda prochází divočinou
- Ilustrace: Lucie Dvořáková
- Text: Petr Stančík
- Meander, 2018
Jezevec Chrujda je hlavním hrdinou série dětských knih s příběhy tak divokými, že vás nenechají odpočinout. Všechny ilustrovala Lucie Dvořáková. Tentokrát se Chrujda musí vydat do divočiny pro svou unesenou družku, ajajaj! Příběh, do kterého naskočíte bez zbytečných průtahů hned na první stránce, má spád a podle nás dokáže skvěle zabavit malého čtenáře, který touží po dobrodružství. Velký, ručně malovaný text představuje jistou naději, že se dítě zabaví četbou samostatně a bohaté malované ilustrace k celé té divokosti dobře sedí. Lucie Dvořáková je zkušená česká autorka s desítkami knih na svém výtvarném kontě, a ne nadarmo i nositelka několika ocenění Zlatá stuha.
ŠKOLNÍ DĚTI
Hravá kniha
- Edice RAKETA v produkci nakladatelství Labyrint
- K vydání připravily Johana Švejdíková a Radana Litošová
- Ilustrace: různí autoři
- Labyrint, 2018
Časopis Raketa je od svého vzniku synonymem legrace, tvořivosti a čerstvé vizuální tvorby. Na českém trhu těžko najdeme časopis dělaný pro děti tak chytře – a bez reklam. Kromě toho je ale Raketa zajímavá i pro rodiče, tedy pokud mají rádi ilustraci a (nejen) české ilustrátory. Výběr toho nejlepšího, co se v Raketě za poslední dobu urodilo, nabízí právě Hravá kniha, která je ideální pro předškolní děti a děti na prvním stupni základky. Pokud máte podobně staré děti a přemýšlíte, co jim přibalit na prázdniny spolu s pastelkami a blokem, Hravá kniha je skvělý tip. Kromě tradičních předškolních vizuálních úkolů, jako jsou bludiště, vybarvování nebo hledání rozdílů, si v ní své najdou i rodiče o trochu starších dětí. Těm nabízí spoustu námětů ke společným rozhovorům, hrám a aktivitám plus tvorbu špičkových autorů současné mladé české ilustrace.
Marcelín Pivoňka
- Z francouzského originálu přeložila Tereza Horváthová
- Ilustrace: Jean-Jacques Sempé
- Baobab, 2018
U příležitosti výstavy Jeana-Jacquese Sempého ve Ville Pellé vyšla u Baobabu knížka Marcelín Pivoňka. Je to příběh malého kluka, který má tak trochu problém: pořád se bez příčiny červená. A zrovna když by zčervenat měl, třeba když se stydí, mu to vůbec nejde. U této knížky si užijí všichni, kdo měli v dětství rádi vzdušné Sempého perokresby z knížek o Mikulášovi. Marcelín Pivoňka je obrazové vyprávění s minimem textu, který dává Sempého kresbám prostor dostatečně vyznít. Z každé čárky cítíte letitou zkušenost tohoto francouzského karikaturisty. Radost pohledět!
Starý a nový zákon pro děti II.
- Text: Ivana Pecháčková
- Ilustrace: Ester Nemjó, Taja Spassková, Jakub Kouřil, Lenka Žampachová, Lucie Šatková, Saki Matsumuto, Kristina Fingerland
- Meander, 2018
Sedm malých knížek formátu A5 v kostce představuje starozákonní a novozákonní biblické příběhy v jednoduché formě pro ty nejmenší čtenáře. Letošní počin navazuje na prvních šest příběhů, které vyšly už loni a Meander s nimi odstartoval edici MANAMANA. V ní se snaží vyprávět biblické příběhy dětem tak, že je pro ně co nejméně a co nejcitlivěji upravuje. Ivana Pecháčková si pro spolupráci na tomto projektu vybírá zajímavé mladé české ilustrátory, a tak se tato série stává zajímavou sondou do různých výtvarných stylů. Ke každému biblickému příběhu patří pracovní list, kde může čtenář zpracovat nejen úkoly, které mají ověřit, zda tomu, co přečetl, rozumí, ale také spisovatelské nebo ilustrátorské úlohy. Knížky si můžete koupit buď zvlášť po jednotlivých příbězích, nebo v celé sadě. Oproti představě jedné velké a těžké Bible působí více malých knížek příjemně a pro děti možná i zábavněji.
DOSPÍVAJÍCÍ A DOSPĚLÍ
Prašina
- Text: Vojtěch Matocha
- Ilustrace: Karel Osoha
- Paseka, 2018
Ilustrátor Karel Osoha je – zdá se – vycházející hvězdou českého komiksu a ilustrace. Mladý ilustrátor, který studuje animaci na UMPRUM, po sérii webového komiksu parodujícího mangu přichází s prvními ilustrovanými knihami – a je na co se dívat. Kniha o Prašině, temné fiktivní čtvrti uprostřed Prahy, kde nefunguje elektřina, tramvaje tam nejezdí, rádio nehraje a mobil je bez signálu, je přesně tou knihou, která kromě dospívajících pobaví i leckterého dospělého. Její rychlošípácký feeling potěší nejen milovníky Foglara, ale také příznivce všech neohrožených knižních hrdinek. Kniha má šikovný formát, který se vejde do batohu nebo do plážové tašky. Skvělé černobílé ilustrace, které nakladatelství Paseka nechává vyznít vždy na dvoustránce, se vyznačují zvládnutou kresbou města, živou, brushovou linkou a působivou atmosférou.
Pražské vize
- Text: Klára Brůhová
- Ilustrace: Jan Šrámek a Veronika Vlková
- Paseka, 2018
Duo Jan Šrámek a Veronika Vlková patří ke stálicím českého ilustrátorského nebe. Jejich ilustrace jsou vždy digitálně cool a obsahují jakousi esenciální nostalgii. Nejinak je tomu v případě této krásně provedené, výpravné knize o fantastických stavbách v Praze, které nikdy nevznikly. Každý, kdo ji otevře, si musí říct totéž, co my: že Janovi s Veronikou prostě to ilustrování architektury hrozně dobře jde. Mlhavé, zasněně působící ilustrace se skvěle hodí k dalšímu obrazovému materiálu, který představují především dobové architektonické vizualizace. Kniha nabízí oddechové, prázdninové čtení nejen všem milovníkům architektury a urbanismu, ale i všem snílkům a lidem, co si rádi představují, „co by bylo, kdyby“.
Byl jednou jeden zázrak
- Z francouzského originálu přeložila Milena Fučíková
- Ilustrace: Juraj Horváth
- Baobab & GplusG, 2018
Pokud si k vodě pořídíte Byl jednou jeden zázrak, bude vám letního společníka dělat kniha vyladěná od začátku do konce. O překlad francouzského originálu Patricka Chamoiseau se postaralo nakladatelství Baobab. Ilustrace, úpravu a skvělou sazbu dostal na starost Juraj Horváth, vedoucí ateliéru Ilustrace a grafiky na UMPRUM a zakladatel nakladatelství Baobab. Knížka na sebe upozorní svou nápaditou a výraznou obálkou, ostře řezané černobílé ilustrace dobře evokují kreolské pohádky uvnitř. Když je čtete, rozprostře se kolem vás černočerná noc plná chechotu a cikád z Martiniku.
Postavy grónské mytologie
- Z dánského originálu přeložil Zdeněk Lyčka
- Ilustrace: Aage Gitz-Johansen
- Meander, 2018
Nakladatelství Meander se povedlo přinést na český trh opravdu pozoruhodnou knihu. Zdeněk Lyčka přeložil Postavy grónské mytologie poprvé vydané roku 1949 v dánsko-grónsko-anglickém vydání. Minimalisticky čistá kniha ve třech jazycích představuje grónské duchy a základní postavy šamanismu v kresbách dánského výtvarníka Aageho Gitz-Johansena. Víte například, kdo je to Angiut? „Když jsou lidé nemocní nebo chtějí vědět, zda někdo něco ulovil, musí šaman povolat Angiuta, ducha, který vypadá jako tuleň“.