Ilustrované novinky třeba pod stromeček
Co krásného – ilustrovaného – pod stromeček? Czech Illustrators pro vás vybrali své tipy. Štědrý den se blíží, reklamy na vás útočí a vy se bojíte, že vás ta přílivová vlna předvánočních knih prostě smete z povrchu Země? S Czech Illustrators jsme pro vás prošmejdili pulty knihkupců, udělali předvýběr a našli to, co by vás mohlo zajímat. Proč? No protože je to krásné, ilustrované a vhodné pod stromeček.
Cikáda
Cikáda, Shaun Tan, vydalo nakladatelství Labyrint/Raketa 2018
Protože jsme především web o ilustracích, začneme tím, co nám opravdu sebralo dech. Australský výtvarník Shaun Tan, který si získal srdce komiksových fanoušků na celém světě svým neuvěřitelně prokresleným Novým světem, připravil novou útlou knížku Cikáda. Stejně jako jeho předchozí věc pro děti Pravidla léta i Cikáda je postavená na krásně malířsky vyvedených ilustracích. Tahy Tanova štětce mají skvělé malířské kvality, jsou uvolněné, a přitom realistické. Jako s každou Tanovou knihou i s Cikádou – jako byste si do knihovny pořídili malou výstavu obrazů. Cikáda je depresívní příběh se šťastným koncem, takže se tahle útlá knížka hodí jako dárek skoro pro každého: pro větší děti, teenagery i všechny, kteří věří, že existuje něco víc než šedá realita jejich otupujícívšednodennosti. Pro český trh knihu vypravilo nakladatelství Labyrint.
Tweety
Napsala Věra Jirousová, ilustroval Matěj Lipavský, vydal Labyrint, 2018
Matěj Lipavský je mladý výtvarník, před osmi lety absolvoval na AVU malířský ateliér Petra Sopka. Tvoří obrazy, kresby, komiksy a ilustrace, ale i instalace a drobné zásahy do veřejného prostoru. Domníváme se, že zadat mu ilustrování krátkých textů, „tweetů“ Věry Jirousové, známé postavy undergroundu za minulého režimu, byl rozhodně moc dobrý nápad. Vznikl totiž dojemně vypracovaný, ojedinělý soubor linorytových ilustrací, které se svým syrovým stylem dobře hodí k textu. Kniha obsahuje dva druhy ilustrací: naskenované nebo nafocené matrice na linoryt, z nichž zatím nebylo tisknuto, a linorytové tisky. Nápad ilustrovat knihu částečně ne linoryty, ale jejich matricemi, je originální a vypovídá dobře o péči a rozmyslu, které knihám nakladatelství Labyrint věnuje. Lipavského ilustrace přispívají velkou měrou k příjemnému vizuálnímu dojmu, který z této nenápadné knihy máte, když ji vezmete do ruky. Doporučujeme jako dárek pro všechny maminky, tatínky, babičky a dědečky, kteří pamatují, jaké to bylo, když se ještě na banány musely stát fronty.
Tajemství oblázkové hory
Napsala Bára Dočkalová, ilustrovala Petra Josefína Stibitzová, vydal Labyrint, 2018
Pokud máte doma dítě školou povinné, které má sklony k dobrodružství, tohle je knížka přesně pro ně. Výtvarný styl Petry Josefíny Stibitzové v něčem připomíná tradici toho nejlepšího z české ilustrace, při pohledu na její postavy si vzpomenete zejména na dnes už takřka kultovní Daisy Mrázkovou. Stibitzové ilustrace jsou prokreslené, napůl stylizované, napůl realistické akvarely, které v případě Tajemství oblázkové hory úplně voní létem, sluncem provoněnými loukami a prázdninami. Kniha je ilustrovaná dostatečně bohatě: celostránkových ilustrací je v knize přes dvacet, nakladatelství Labyrint chválíme ale i za uměřené bezpatkové písmo, které se bude dětem dobře číst, a pěkně výtvarně zpracované předsádky.
Jiný T.G.M.
Napsal Pavel Kosatík, ilustroval Alexey Klyuykov, typografie, obálka a sazba Martin Pecina, vydalo nakladatesltví Paseka, 2018
Nový životopis prvního českého prezidenta od Pavla Kosatíka vypravilo nakladatelství Paseka skoro by se dalo říct státotvorně. Ze spolupráce renomovaného typografa Martina Peciny a ilustrátora Alexeye Klyuykova, který knihu opatřil jednoduchými kresbami ve stylu novinové a časopisecké ilustrace za první republiky vznikl živý artefakt, kterému člověk věří, že se skutečně jedná o „Masaryka pro 21. století“ (jak hlásá zadní strana přebalu). Detaily jako jsou záložky v barvě trikolory a vůbec celkové ladění knihy do národních barev přispívá k tomu, že touto knihou potěšíte asi zejména tatínky a dědečky, ale v podstatě každého, kdo si rád připomene dobu, kdy měly oficiální symboly ještě nějakou váhu. Klyuykovy ilustrace se svou charakteristickou jednoduchostí a vztyčeným prostředníčkem směrem k zobrazivému realimu, působí v tomto případě jemně diverzně. Text s jemným humorem doplňují, místo toho, abz ho přímo zpochybňovaly. Výsledným celkem je svěží, živoucí kniha, u níž by bylo škoda, aby zapadla mezi ostatní, nikdy nevytahované a nečtené, biografie v knihovně.
(Ne) normální MS Marvel
Napsal G. Willow Wilsonová, nakreslil: Adrian Alphona, vydalo nakladatelství Paseka, 2018
Kamala je středoškolačka pakistánského původu, která chodí do školy v New Jersey. Má tátu, který ji nedovolí chodit na mejdany, bráchu, který se přehnaně modlí, a maminku, která ji vychovala v tradičním duchu. Jednou se připlete do podivné mlhy, ve které se splní jedno z jejích přání: promění se v superhrdinku z marvelovského vesmíru. Jako první zachrání svou trochu tupou spolužačku, která upadne opilá do vody a málem se utopí, co bude ale s Kamalou dál? (Ne)normální MS Marvel je komiksem, který reaguje na superhrdinská vyprávění v naprosto současném a čerstvém duchu. K příběhu netradiční superhrdinky se dobře hodí Alphonovy digitální ilustrace. Je na nich vidět poučení realistickou kresbou, ale nerozpakují se skutečnost i hodně zjednodušovat tam, kde to z hlediska vyprávění potřeba. Tenhle komiks je dobrý nápad nejen pro všechny milovníky superhrdinských fikcí, ale i pro všechny duchem mladé vyvržence, rebely a outsidery, kteří potřebují trochu podpořit ve svých cestách za dobrodružstvím. Za zmínku stojí parádní povrchová úprava obálky: nakladatelství Paseka ji nechalo potáhnout na omak příjemným, sametovým laminem.
Ovoce poznání
Napsala a nakreslila Liv Stroemquistová, vydalo nakladatelství Paseka, 2018
Jaký je rozdíl mezi vagínou a vulvou? Proč panuje tolik mýtů o ženském orgasmu? Jaká byly nejhorší společenství mužů, kteří se až moc zajímali o ženský pohlavní orgán? Ano, tušíte správně – Ovoce poznání je komiks o vulvě. Vagíně. A o tom, jaký je v těchto označeních rozdíl. Je to prostě celá knížka o ženském pohlavním ústrojí, o tom, jakou roli hrálo v dějinách toho, jak byly ženy v různých dobách vnímány a o všem, co s tím souvisí. Kromě toho, že ta knížka je poučná, je na mnoha místech i dost vtipná a dobře nakreslená (trochu, pravda, stylem okopčeným od Marjane Satrapi). Autorce, která označuje samu sebe za historičku myšlení, se povedlo skloubit tohle navýsost zábavné téma s výtvarně nenáročným stylem, takže Ovoce poznání se dobře čte a s klidným svědomím bychom ho pod stromeček doporučili skoro každému. Třeba vaší tetičce. No ne?
Nesmysl!
Texty vybral Radim Kopáč, ilustrace a typografie: David Böhm
Vydal Meander, 2018
Nesmysl! je knížka malého formátu a hravého obsahu. Editor Radim Kopáč do ní vybral nonsensovou poezii od známých jmen jako je Ivan Wernisch, Egon Bondy, Christian Morgenstern, Vítězslav Nezval, Daniil Charms, Ivan Martin Jirous a dalších. Hrátky s jazykem a logikou svěže ručně přepsal a doplnil kresbami známý výtvarník David Böhm. Celek dohromady tvoří sympatickou knížečku, kterou třeba nevytáhnete každý den, ale je vhodným dárkem pro všechny milovníky jazyka a dada myšlení. Dobrým parťákem bude tahle knížka také pro hravé rodiče s dětmi, kteří si s nimi rádi čtou verše a říkanky. Knížka nám připomenula chvíle s dědečkem, který usíná u vyprávění pohádek a jeho příběhy se mění v zábavný, nelogický a krásný nesmysl.
Jiné taje opic
Napsal a nakreslil Petr Nikl, vydal Meander, 2018
Jiné taje opic jsou volným pokračováním knihy Jino taje opic a zároveň pokračováním velké fascinace Petra Nikla těmito zvířaty. Při otevření knihy vás jako první ohromí kresby, které jsou do detailu propracované, realistické a poctivé. Ne, že by nás to u Petra Nikla překvapilo, ale i tak nezbývá než dokola žasnout nad tou kresebnou nádherou. Každá opice je zastoupena jedním „funny factem“ a mnoha studiemi. Kresby jsou jako u Jino tajů zároveň písmenovými rébusy a tak u každé další opičí kompozice čím dál soustředěněji mhouříte oči, zapojujete fantazii a snažíte se přijít na to, jestli je i tohle nějaký nápis, nebo tentokrát už ne? O vyznění a poetice knihy nejlépe vypovídá úryvek z jejího úvodu: „Jsme plody stejného světa, s očima stejně hlubokýma, s ušima stejně nastraženýma dýcháme jeden vzduch, spíme pod vesmírnou klenbou a přitom jsme všichni neustále sami sebou.“
To je Istanbul
Napsala a ilustrovala Tereza Říčanová, Vydal Baobab, 2018
Kniha To je Istanbul je další z úspěšné cestopisné edice nakladatelství Baobab, které navazuje na ilustrované průvodce Miroslava Šaška. Autorka je uznávanou výtvarnicí a působí jako neskutečně temperamentní živel. Tuto živelnost skvěle využila ve vnímání orientální metropole. V obrazovém deníku si všímá kulturních odlišností, každodenního života nebo třeba osobitým pohledem pozoruje známé památky. Atmosféru rušných ulic velkoměsta, které voní exotickým kořením, se jí výtvarně podařilo skvěle vystihnout. Autorka se svým stylem zcela odlišuje od líbivých stylů dětských knih a tak nezbývá než vyzkoušet, jestli budou děti touto knihou stejně fascinované, jako dospělí.
Starý a Nový zákon pro děti III.
Napsala Ivana Pecháčková, ilustrace: Žofie Matějková, Kateřina Kozlíková, Jakub Bachorík, Anna Kulíčková, Laura Hédervári, Margarita Khavanski, Štěpánka Jislová, Anna Niklová, Marcela Konárková, Vydal Meander, 2018
Jako třetí knížku vydává Ivana Pecháčková v edici MANAMANA převyprávěné kapitoly ze Starého a Nového zákona. Zatím nejobsažnější série obsahuje devět příběhů ilustrovaných mladými výtvarníky. Ve výběru se tentokrát objevují i plzeňští absolventi Akademie Ladislava Sutnara a tak je edice opět lákavým přehledem různých výtvarných stylů. V této sérii vyčnívá skvělé zpracování příběhu Daniel v jámě lvové od Štěpánky Jislové, které je čisté, stylově vybroušené, jeho výtvarná stránka prospívá textu a čtenáře vede dál příběhem. Za nás je to rozhodně takzvaně „Must see!“
Roches a Bžunda
Napsala Marka Míková, ilustrace Juraj Horváth, vydal Baobab, 2018
Roches a Bžunda jsou příběhy dvou podivných, ilustrovaných charakterů, ztvárněných syrovou technikou linorytu. Bžunda žije ve městě jen tak punkově bez domova, spí kde se dá, a baví se zábavami jako je počítání aut. Jednou se potká s Rochesem, dlouhánem, kterému zachrání před autem život a zvláštní lovestory je na světě. Spolu zažívají zvláštně poetické a fantaskní příběhy. Roches a Bžunda atmosférou připomíná knihu V melounovém cukru, s tím rozdílem, že je pro děti. Jejich magický svět doplnil Juraj Horváth výpravnými ilustracemi a celou knihu graficky oblékl do klasického baobabího kabátu s výraznou typografií, sazbou a grafickou úpravou.
PENIS NOW
Autoři: CAP Crew
Vydalo nakladatelství Page Five, 2018
Znáte takové ty knížky o umění ART NOW a ILLUSTRATION NOW? Představte si, že s jednou takovou přišlo i nakladatelství Page Five. Kluci z CAP crew spolu s freeriderem české zinové scény, Františkem Kastem, připravili báječnou knížku, celou o penisech. Nazvali ji PENIS NOW, jak jinak. CAP crew jsou čeští dědici odkazu legendární newyorské Crew Against People a pro všechny, kteří to nikdy nevěděli nebo na to snad po těch letech zapomněli – je to parta, která se na české graffiti scéně zapsala tím, že celý Těšnov přejela obřími, primitivně latexem nakreslenými kládami. Dá se tedy říct, že různé piňďourovité obrázky má tohle uskupení v popisupráce tak nějak odjakživa. Kniha PENIS NOW obsahuje stejně primitivně nakreslených penisů na čtyři stovky a listování nabízí opravdu pozoruhodné. Člověku jde úplně hlava kolem z toho, čím vším může takový penis být a do jakých roztodivných situací se dostat. Minimalismus knihy prospívá humoru a knize jako celku se nedá rozhodně upřít to, že poskytuje volné pole těm nejbujnějším představám. Publikace neobsahuje žádný, ale vůbec žádný text, i údaje o vydavatelství a EAN najdeme na hřbetě. Už z toho máme jasnou představu, že máme co do činění s – je pravda, že kreslícími, ale přesto – konceptuálními umělci. Nedávejte prosím tuto knihu jako dárek svému šéfovi, mohl by si to špatně vyložit.