Květa Pacovská: Pokud jste autoři, nevzdávejte to!
Hlavní Cenu poroty letošní soutěže Grafika roku získala za svou mimořádnou autorskou knihu Ptáci/Oiseaux (2018) ilustrátorka a malířka Květa Pacovská. Na setkání se svými fanoušky v Obecním Domě promluvila o této knize, která je zároveň výtvarným objektem, i o svých jiných knihách. Mimo jiné měla doporučení pro mladé výtvarníky: „Hodně nápadů a knih jsem si dělala sama do šuplíku. Už jsem byla skoro smířená s tím, že zůstanou navždy jen jako objekty na mém stole, ale nakonec se dočkaly vydání. Pokud jste tedy autoři, chtěla bych vám hlavně říct, abyste to nevzdávali. Jednou přijde ten moment, kdy najdete nakladatelství i člověka, který vám vaše nápady vydá.“
Květě Pacovské bude letos v červenci jedenadevadesát let, ale její formu by mohl závidět nejeden o desítky mladší autor. Nejen, že na setkání v Obecním domě přinesla dvě knížky, které v loňském roce sama napsala i ilustrovala, ale tahle štíhlá, elegantně oblečená žena, disponuje i jedinečným kouzlem osobnosti, které na setkání s ní přilákalo spoustu lidí. Studenti, matky s dětmi i starší návštěvníci výstavy Grafika roku, ti všichni si nechali podepisovat knihy a okouzleně poslouchali, jak vypráví o svém životě, tvorbě i o tom, jak ji učil po válce na UMPRUM malovat Emil Filla.
Foto: Grafika roku
Snažila jsem se, aby ilustrace měly vysokou úroveň
Porota udělující cenu za Grafiku roku, obvykle nedává hlavní cenu Vladimíra Boudníka, v případě paní Pacovské se rozhodla učinit výjimku a ocenit její autorskou knihu Ptáci/Oiseaux. Oceněná kniha má formát dvacet krát devětatřicet centimetrů. Je to parciálními laky a v zářivých barvách vyvedené velkoformátové leporelo na krásném papíře, kterým se dá listovat v různých směrech. Stránkám dominují primární barvy pro Květu Pacovskou tak typické: červená a černá, bílá. Jsou prořezané – další ze znaků její knižní tvorby. Text vzpadá jako kdyby byl vystřižen a do knihy vlepen, jindy je napsán verzálkami, jejím osobitým, energickým písmem. Ilustrace jsou nedoslovné, napůl připomínají abstraktní obrazy. „Není to prezentace skutečnosti, ale mých pocitů, barev, myšlení,“ říká ilustrátorka a listuje oceňenou knihou. „Někdy se mohlo zdát, že do knihy pro děti nemusí výtvarný doprovod mít takovou úroveň. Já osobně jsem se snažila, aby ilustrace, co dělám měly velmi vysokou úroveň. Na tom mi vždycky velmi záleželo.“ Děj kniha skoro nemá: „Je to prostě kniha o mých představách. Je pro děti, ale milovníci umění, kteří z nich doufejme jednou vyrostou – si ji mohou postavit i jako papírový objekt na stůl,“ říká.
Důležitá je barva a tvar
Kde se vzal odvážný a osobitý styl výtvarnice Květy Pacovské, který tak důvěrně známe z dětských knížek? Když s tvorbou začínala, považovala se především za malířku. Studovala po válce na Uměleckoprůmyslové škole, u profesora Emila Filly. „Vrátil se tehdy z koncentračního tábora a studenti si ho tehdy velmi vážili. Psali si každé jeho slovo,“ vzpomíná. Do svých ilustrací si ze studia malby přinesla to hlavní: zaujetí pro barvu a pro tvar. K tomu se ostatně několikrát vrací: záleží na barvě a na tvaru. „Ale to víte, když jsem začínala, takové knížky jsem nedělala. Byla jsem mladá, děti byly malé, musela jsem se živit. “Tvorba autorských knih přišla až později. „Knihy byly nejdříve jen moje práce a obživa. Jsem jim ale vděčná, protože mě vždycky reprezentovaly v zemích, kam jsem se nedostala s výstavou. Uspořádat výstavu v zahraničí je drahé a relativně obtížné, díky knížkám, do nichž jsem vložila svoje umění, jsem se podívala na spoustu míst, z nichž jsem měla radost a poučení,“ říká výtvarnice. Když se zajímáme, i nyní se jedno z jejich hlavních doporučení pro začínající výtvarníky týká cestování. „Mladým výtvarníkům bych poradila, ať jednou někam ven. Zahraniční zkušenost je hrozně důležitá. Třeba na knižní festival v Bologni (Book Fair Bologna 1. – 4. 2019, pozn. red.) , v Paříži (Montreuil Children Book Fair, pozn. red.) nebo ve Frankfurtu (frankfurtský knižní veletrh se koná 16. – 20. 10. 2019, pozn. red.). Pak se může stát, že něco z vaší tvorby někoho zaujme a stane se ten malý zázrak, kterým je vydání knihy.“
Teď si chvilku počkejte vy na mě
Květa Pacovská listuje knihami, které vzala na setkání v Obecním domě namátkou ze své celoživotní tvorby. „Tohle je kniha o počítání,“ ukazuje na německé vydání knihy o číslech, která má vystouplé body daného počtu, a odpovídající číslici výrazného tvaru. „Myslela jsem, že to bude první a poslední knížka, kterou děláme, ale – někdy se to tak semele – a knížka se vyprodala.“ Pak pro stejné nakladatelství udělala ještě podobné dvě ve stejné edici. Ukazuje knihu s japonskými znaky o princovi, který sázel květiny, která u nás nevyšla. „Je to tak, paní Pacovská…“ padne otázka z publika. „…že jste zanevřela na česká nakladatelství, anebo oni zanevřeli na vás?“ Výtvarnice odpovídá: „Ale tak pořád mi opakovali: chvíli počkejte, to je pro nás moc moderní, až jsem si řekla: Tak teď zase trošku počkejte vy, než to tady vydám,“ usmívá se. Z kontextu jde pochopit, že po odmítnutích, která od českých nakladatelství zažila, zůstává loajální zahraničním nakladatelským domům, které v její tvorbu začaly jako první věřit. Jedna z posledních otázek pro paní Květu Pacovskou, ta, kterou položí žena středních let z publika, je trochu ošemetná. „Víte, když jsem byla malá, vaše obrázky se mi nikdy nelíbily. Až když jsem se stala maminkou, začala jsem si s dětmi vaše knihy číst, a přišly mi úžasné. Tak jsem se chtěla zeptat: zajímá vás reakce dětí na vaše knihy?“ Paní Pacovská se – jako už tolikrát to odpoledne – usměje: Víte, já jsem se přímo dětem svými knihami nikdy zalíbit netoužila. Člověk podle mě nemůže dělat všecko. Já se starám o to, aby to, co dělám, mělo vysokou úroveň. Jestli se to dětem líbí, nebo ne, to už je jen na nich.“
Foto: Grafika roku
Knihy Květy Pacovské se dají koupit v zahraničních nakladatelstvích. Na podzim plánuje výstavu své grafiky ze šedesátých let, kterou plánuje vystavit v Coloradsko-mansfeldském paláci. Žije a tvoří v Praze, ve Vršovicích, odkud často cestuje do Francie.
25. ročník celostátní soutěžní výstavy Grafika roku 2018 a 24. ročník Ceny Vladimíra Boudníka je k vidění v Obecní domě v Praze do 27. února 2019. Letošní ročník nejprestižnější ceny u nás udělované za grafický design, opět nabídne různorodé grafické práce renomovaných grafiků, studentů a výtvarníků s přesahem do grafického designu. Návštěvníci mají letos možnost vidět grafické práce všestranného výtvarníka Petra Nikla, malířů Jakuba Špaňhela, Martina Mainera, Jana Jemelky, Martina Salajky, sochaře Čestmíra Sušky, autorů vycházejících ze street artu -Jana Kalába, Pasty Onera i Michala Škapy, anebo se seznámit s oceněnou knihou Ptáci/Oiseaux Květy Pacovské.
Foto: Grafika roku
Součástí setkání s Květou Pacovskou byla i prezentace knih studia POP – PAP