Knihy na prázdniny
Léto je kromě koupání, návštěv různých zřícenin a sbírání hub také ideální příležitostí poohlédnout se v knihkupectví po nových knížkách pro děti. Ať už jedete na dovolenou se znuděným puberťákem, vřískající batoletem, princeznou, která potřebuje zabavit během cesty letadlem nebo byste školákům rádi udělali radost za vysvědčení – my v Czech Illustrators tomu rozumíme a nenecháme vás v tom. Přinášíme výběr toho nejkrásnějšího ilustrovaného, co vyšlo pro děti v první polovině roku 2019. Doufáme, že ty vaše se v nich najdou a budou si je prohlížet a číst dlouho a dlouho. Protože rodiče také potřebují prázdniny, no ne?
Knížka do přebalovací tašky pro batolata
Pan Podpostel
Napsal a nakreslil: Chris Riddell
Vydal: Albatros
Jednoho dne hrdina knížky Jeník zjistí, že pod jeho postelí spí sympatická modrá obluda – Pan Podpostel. A odevšud začnou vylézat další a další příšerky. Představa, že něco obrovského a neznámého je schováno zrovna pod jejich postelí děti evidentně baví – při čtení této malé knížky jsou naprosto u vytržení. Ačkoli byla tato prvotina oceňovaného britského ilustrátora Chrise Riddella zamýšlena patrně jako čtení před spaním, příběh je místy tak legrační, že děti u jeho čtení rozhodně spát nebudou. Bonusem pro unavené rodiče je, že příběh je lineární, nekomplikovaný a opravdu velmi krátký. Živé ilustrace Chrise Riddella v jasných barvách jsou pastvou pro oči, je na nich vidět jeho vykreslená ruka i ovlivnění novinovou ilustrací a karikaturou. Body navíc má za sympatické zobrazení Honzíkovy maminky, která vypadá mladě a docela dost vyspaně.
Knížky do batůžku pro předškoláky
Moře potkalo oblohu
Napsali a nakreslili: Eric a Terry Fanovi
Vydal: Albatros
Moře potkalo oblohu je vizuální wellness pro oči. Když budete číst dětem (nebo s dětmi) tohle celkem jednoduché vyprávění o místě, kde se moře setkává s oblohou, vaše oči se budou koupat v oázách modrozelených dálav, kterými proplouvají světélkující medúzy, čínské lodě se ztrácejí mezi hvězdami a přes bílý obraz měsíce právě proplul stín obrovské velryby. Nechybí samozřejmě vzdušný zámek. Tahle tenká knížka bude bezpochyby jednou z nejkrásnějších artefaktů, které vaše knihovnička pro děti bude mít, takže neváhejte a pořiďte ji dětem, ale i sobě. Příběh je opět krátký, takže ho zvládnete dočíst i poté, co jste přes den absolvovali spartan race s dětmi na zádech.
Byla jedna moucha
Napsala a nakreslila: Daisy Mrázková
Vydal: Baobab
Možná byste si mysleli, že taková moucha nenízrovna zajímavá hlavní postava pro dětskou knížku. Omyl! Moucha Rudolfina, která se kamarádí s holčičkou Helenkou nejen, že zažívá spousty poutavých dobrodružství, ale také seznamuje děti nenásilnou cestou s tajemstvími přirody a života vůbec. Obsahuje několik příběhů o řetězci dobrých skutků, které milovníci Daisy Mrázkové dobře znají z knihy o krásném úterý. Povídkové příběhy jsou doplněny typickými mnohovrstevnatými ilustracemi na pomezí abstrakce. Byla jedna moucha je kniha, která vám doplní víru v dobro na světě a ke které se zaručeně budete rádi – s dětmi nebo i bez nich – vracet.
Knížky do kufru mladším školákům
V každém lese je myš, která hraje na housle
Napsala: Gina Ruck-Pauquétová
Ilustrace: Filip Pošivač
Vydalo nakladatelství: Albatros
„Pohádky a povídky německé spisovatelky Giny Ruck – Pauquétové vám znovu připomenou, jakou sílu má fantazie a co všechno dokáže lidská laskavost,“ píše se na obalu této útlé knížky. Nedá se než souhlasit. Tato útlá kniha je plná krásných a dojemných příběhů, ale také poetiky, která při čtení s dětmi a dětem baví i dospělé. Původní vydání z roku 1974 ilustroval Zdeněk Miller. Nakladatelství Albatros si zaslouží pochvalu za to, že pro vydání letoční, zbrusu nové, oslovil jednoho z nejvýraznějších mladých ilustrátorů současnosti, Filipa Pošívače. Citlivé akvarely a koláže z jeho oblíbených, pomalovaných papírů přesně dokreslují pocit, který máte z textu. Na první pohled se nám zdálo, že výrazná sazba a typografie ke konceptu knihy úplně nesedí, ale čím víc jsme knihou listovali, tím víc jsme přehlednosti a uměřenosti, která skvěle kontrastuje s textem i kresbami, přicházeli na chuť.
Příběhostroj
Autor: René Nekuda
Ilustrace: Marie Urbánková, Johana Švejdíková, Tereza Lukešová a Aneta F. Holasová
Vydalo nakladatelství: Labyrint v edici pro děti Raketa
Příběhostroj je ideální paperback na dlouhé cesty, a Czech Illu ho doporučuje jako plnokrevnou náhradu na cesty autem a letadlem místo tabletu. Sedněte si k dětem a nechte se unášet proudem fantazie a příběhů, k němuž četnáře vybízí vždy krátké zadání na každé stránce a velká ilustrace. K zadání: kde se příběh odehrává a kdo je hlavní hrdina si dál můžete vylosovat další postavy, předměty nebo – když už vůbec nevíte – různé náhodné blázniviny. O ilustrace se postaraly čtyři ilustrátorky, které pravidelně spolupracují s dětskou edicí Labyrintu, časopisem Raketa, a tak Příběhostroj drží laťku výtvarného zpracování klasicky vysoko.
Pozor doktor!
Autor: Petr Svobodný
Ilustrace: Nikola Logosová
Vydalo nakladatelství: Běžíliška
Pozor doktor! alias Dějiny medicíny v sedmi dnech je kniha, ze které se vám bude chtít plakat, jak je krásná. Vážně. Velmi zaslouženě získala ocenění Zlatá stuha jako nejlépe ilustrovaná populárně-naučná knihá pro děti a mládež. Kniha prostřednictvím sedmi dnů provází četnáře sedmi základními historickými obdobími medicíny a za pomoci srozumitelných textů a veršů vysvětluje dost složité medicínské milníky jako objev trepanace lebky, vakcinaci, nebo dějiny anatomie. Kniha je rozdělena do sedmi cyklů, které jsou poutavě a velmi, velmi bohatě ilustrovány. Nikola Logosová si poradila s nelehkým úkolem skloubit vlastní výtvarnou stylizaci s faktickou přesností. Podařilo se jí, že kniha funguje opravdu populárně a naučně: vysvětluje vědecká fakta, ale díky ilustracím si uchovává svěžest. Oceňujeme také skvělou grafickou úpravu Zuzany Lednické.
Knížky do velkých cestovních tašek velkým školákům
Záhada hlavolamu
Napsal: Jaroslav Foglar
Ilustrace: Jiří Grus
Vydalo nakladatelství: Albatros
Nakladatelství Albatros povedla dobrá věc – vyjednalo spolupráci se Skautskou nadací Jaroslava Foglara a získali práva na opětovné vydání tradičních dobrodružných románů. Díky tomu se znovu vydaly tituly, které jsou dlouhodobě rozebrané. A co je ještě lepší – na jejich podobě se podíleli progresívní čeští výtvarníci. Prvotinou plánu oživit Foglarův literární odkaz byla v roce 2018 kniha Hoši od Bobří řeky s originálně pojatými ilustracemi Ester Kuchyňkové, které si kladly za cíl přiblížit foglarovky současným dětem. Druhou knihou v této řadě byla Chata v jezerní kotlině s progracovanými a snovými ilustracemi Pavla Čecha.
Třetí kniha vyšla letos na jaře a právě na tu bychom rádi upozornili – jedná se o Záhadu hlavolamu s ilustracemi Jiřího Gruse. Grus ke kresbám přistupuje s obrovskou dávkou akademické pečlivosti, je vidět, že má za sebou studium klasické malby i nekonečné hodiny drilu z komiksů. I přesto ale k tvorbě přistupuje s poctivostí jako málokterý ilustrátor: obrázky opakovaně skicuje, hledá kompozice a barevné tóny. Svěřil se nám, že ilustraci pro obálku knihy vytvářel deset dní – tři dny hledal kompozici a dalších sedm dní kreslil na čisto. Možná proto se mu tak přesvědčivě podařilo vystihnout mysteriózní atmosféru románu. Paleta Grusových ilustrací je vizuálně přitažlivá, plná teplých žlutých a růžových tónů, které připomínají nostalgické retro (a taky skejtová videa natáčená před západem slunce.) Přestože jeho moderní pojetí některého staromilce může rozhněvat, my jeho inovovanému pohledu na Foglara jednoznačně tleskáme.
Hádej, hádej, hadači
Autor: Josef Strouhal
Ilustrace: Jiří Kalousek
Vydalo nakladatelství: Albatros
Pamatujete si takové ty nízké a malé knížky z edice OKO? Za totáče jich měla pěknou sbírku leckterá domácí knihovna. Tak právě ty se teď nakladatelství v edici Cesta s časem s Albatrosem rozhodlo vydat jako oslavu sedmdesáti let své existence. Postupně vyjde v původním vzdání osm knih, které se zapsaly do dějin české literatury pro děti a mládež. Nás zaujala knížka, která zaručí, že dětem ani dospělým na pláži nezakrní hlava: obsahuje více než dvě stovky hádanek, kreslených vtipů, úkolů z matematiky a dalších hlavolamů. Pokud tuhle roztomilou knížku plnou matiky a slovních příkladů vytáhnete dětem na dovolené, můžeme vám zaručit opravdu masivní rolování očí nahoru.
Rébusy jsou rozděleny do tří částí podle náročnosti a doprovází je svěží perokresby klasického českého ilustrátora Jiřího Kalouska.
A nakonec:
Czech Illustrators pro děti nedoporučuje:
Babarova cesta
Autor: Jean de Brunhoff
Ačkoli dobrodružné, mile ilustrované, příběhy o slonovi Babarovi z třicátých let mají patrně své místo v historii světové ilustrace, otázkou je, zda by jeho příběhy měly číst děti ještě v roce 2019. Rozhodně bychom jako rodiče uvítali na přebalu varování od nakladatele: „Tento příběh obsahuje válku, cirkus se zvířaty, zotročení, zajetí a oslavu monarchistického uspořádání společnosti.“ Pak bychom je patrně svým malým dětem nekoupili, a ušetřili si tak mnohé všetečné otázky typu: „Maminko, a proč jsou ti nosorožci, co prohráli zavření v té kleci?“ Díky, další knihy z edice o slonu Babárovi si navzdory doporučení prodejce, že knihy obsahují „mnoho detilů, o kterých si děti rády povídají,“ rádi necháme ujít!